• norsk
    • English
  • English 
    • norsk
    • English
  • Login
View Item 
  •   Home
  • Handelshøgskolen (HHN)
  • Master in Public Administration (MPA)
  • View Item
  •   Home
  • Handelshøgskolen (HHN)
  • Master in Public Administration (MPA)
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

«Hallo – hvem er vi her for?» «En studie i ledelse og effektivisering av nødmeldetjenesten i SAMLOK-prosjektet»

Braa, Nina; Nygård, Inger Helén
Master thesis
Thumbnail
View/Open
Nina Brå, Inger Helén Nygård.pdf (1.928Mb)
URI
http://hdl.handle.net/11250/2398391
Date
2016-08-09
Metadata
Show full item record
Collections
  • Master in Public Administration (MPA) [93]
Abstract
En idé fra grasrota resulterte i et innovasjonsprosjekt der de tre nødetatene brann, politi og helse ble samlokalisert i en ny 6. etasje politihuset i Drammen. Dette førte til et smart og inkluderende prosjekt der nødmeldetjenesten utnytter innovasjonspotensialet som er nødvendig for utviklingen av offentlig tjenesteproduksjon. SAMLOK gikk fra tradisjonell traust hierarkisk ledelse til å ta i bruk moderne lederskap fra New Public Leadership med nettverksledelse som styringsform. Det haster å bygge en robusthet i norsk nødmeldetjeneste da dagens tjeneste ikke lykkes i å koordinere og drifte samvirket (Sluttrapport, 2014). I 22. juli-rapporten kom det tydelig fram at nødmeldetjenesten ikke greier å levere god nok kvalitet og effektivitet på tjenesten (NOU 2012:14). 22. juli 2011 viste derimot at grasrotprosjektet SAMLOK nettopp leverte kvalitet og effektivitet for nødstilte på Utøya. Nødmeldetjenesten og nødetatene ville ikke oppnådd kontakt med hverandre dersom de ikke hadde vært samlokalisert denne dagen. I denne masteravhandlingen forsker vi på ledelsesprosessene i SAMLOK og hvordan de har ført til smart effektivisering av nødmeldetjenesten. Vi ønsket å undersøke hvordan erfaringene fra SAMLOK kan anvendes for å utvikle en videre plan for norsk nødmeldetjeneste. Vi utredet tre undersøkelsesområder som igjen ledet til vår problemstilling:

«Hvordan kan SAMLOK benyttes for framtidig ledelse og effektivisering av nødmeldetjenesten».

I vår forskning har vi avdekket asymmetri i ledelsesprosessen mellom regjering, departement, direktorat og nødetatene i SAMLOK. Vi ser at forvaltningen ikke evner å anvende fremvoksende strategi fra grasrota for å lede strategisk planlegging i organisering av nødmeldetjenesten. I NOU 2015:1 «Produktivitet – grunnlag for vekst og velferd» blir det poengtert at det kreves mer langsiktighet i politisk strategi, med sterkere orientering mot resultater i implementering av politikk. I SAMLOK ser vi at de i ledelsesprosessen utvikler og implementerer strategi for ledelse og effektivisering av nødmeldetjenesten. Våre funn viser at ledelsen i grasrotnivå dokumenterer effekt, inkluderer fremvoksende strategi som resulterer i smart innovasjon. Dette til tross for fragmentert forvaltning med ulike departement og direktorat.

I vår studie av SAMLOK i Drammen har vi foretatt intervjuer av respondenter fra nødmeldetjenesten brann, politi og helse i SAMLOK, Direktorat for samfunnssikkerhet og beredskap, Helse- og omsorgsdepartementet og Justis- og beredskapsdepartementet. I tillegg har vi benyttet sekundærdata fra ulike NOU rapporter, forskningsrapporter fra, Nasjonalt nødmeldingsprosjekt, SINTEF og NORUT rapporten.

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit
 

 

Browse

ArchiveCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournalsThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournals

My Account

Login

Statistics

View Usage Statistics

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit